15 lat fabryki Bridgestone Poznań

, 16 lipca 2013, 10:42

Zakład produkcyjny Bridgestone Poznań obchodzi w tym roku jubileusz. Od 1998 r. powierzchnia fabryki zwiększyła się ponad sześciokrotnie i wynosi 19 ha, a w zakładzie powstaje obecnie ponad 500 rodzajów opon, które trafiają do 44 krajów na całym świecie.

Budowa zakładu w Poznaniu rozpoczęła się w styczniu 1999 r., kilka miesięcy po założeniu spółki. Pierwsza opona opuściła linię produkcyjną w lipcu, a w październiku ruszyła produkcja masowa. Pierwszy wyprodukowany milion opon osiągnięto w 2000 r., do tej pory powstało ich już prawie 75 mln. Trafiają one aż do 44 krajów – głównie Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, ale także do bardziej egzotycznych lokalizacji, jak Oman, Hong Kong czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

– „Nieustannie dążymy do doskonałości nie tylko w zakresie produkcji, ale także jeżeli chodzi o rozwój naszych pracowników” – wyjaśnia Piotr Kozłowski, dyrektor Bridgestone Poznań – „To właśnie oni w największym stopniu są odpowiedzialni za sukces naszej firmy” – dodaje.

Bridgestone Poznań przez wiele lat jako pierwszy i jedyny w Europie produkował opony typu Run Flat. Poznańska fabryka produkuje również wyjątkowo wąskie opony – 155 mm szerokości. Zakres produkcji Bridgestone Poznań jest rozległy – obecnie w fabryce powstaje prawie 500 rodzajów opon. Wszystkie produkowane są w zakładzie, który tylko od 2010 r. został rozbudowany w sumie o 6 ha – to prawie 1/3 całej obecnej powierzchni Bridgestone w stolicy Wielkopolski.

Pracownicy

Zaangażowanie pracowników Bridgestone w rozwój firmy jest kultywowanie dzięki kaizen – kulturze wdrażania drobnych zmian i usprawnień w środowisku pracy. Od 2001 r. każdego dnia tygodnia został zrealizowany przynajmniej jeden kaizen – w sumie 5300.

Obecnie w Bridgestone Poznań pracuje ok. 1500 osób. – „Część osób jest zatrudnionych w fabryce od jej powstania, czyli od 1998 r.” – tłumaczy Patrycja Ślosarczyk, wiodący specjalista ds. personalnych w Bridgestone Poznań – „Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić im nieustanny rozwój m.in. w ramach szkoleń kompetencyjnych” – dodaje Patrycja Ślosarczyk.

Zaczęło się od butów

Firma Bridgestone powstała w 1931r. w japońskim mieście Kurume. Jej założyciel, Shojiro Ishibashi, myśląc o globalnym rozwoju swojej firmy, postanowił przetłumaczyć swoje nazwisko na język angielski (ishi=stone, czyli kamień, a bashi=bridge, czyli most). Tak powstała nazwa Bridgestone. Zanim Ishibashi stworzył znaną markę opon, produkował gumowe obuwie, które szybko stało się popularne wśród japońskich robotników i zastąpiło tradycyjne słomiane sandały tabi.

Poznańska fabryka była pierwszym zakładem Bridgestone w Polsce i szóstym w Europie. Jest częścią międzynarodowego koncernu, który zatrudnia w sumie ponad 138 000 pracowników w ponad 50 zakładach na terenie całego świata.


 

Dowiedz się więcej

Dębica Presto na deszczowe lato
Dębica Presto na deszczowe lato

Opona Dębica Presto pokonała wiele opon klasy premium i została oceniona jako jedna z najlepszych w teście zachowania na mokrej nawierzchni. Presto wykazała się odpornością na aquaplaninig poprzeczny i wzdłużny oraz krótką drogą hamowania. W teście magazynu „Motor” Presto zajęła wysokie miejsce także w kategorii ‘Własności jezdne – bezpieczeństwo’ przy jeździe na suchej nawierzchni. Polska […]

Bridgestone najcennieszą marką opon wg Brand Finance
Bridgestone najcennieszą marką opon wg Brand Finance

Według ekspertów ds. wyceny marki i marketingu z Brand Finance najbardziej wartościową na świecie marką opon jest Bridgestone. Ranking Global 500 BrandFinance Wyniki najnowszego rankingu pokazują, że pomimo wzrostu Michelin (marka obecnie wyceniana na 4,36 miliardów USD), Bridgestone utrzymuje swoją pozycję najbardziej wartościowej marki opon na świecie. Wyprzedza on swego francuskiego rywala o ponad 100 […]

Opony Michelin dla najnowszego Porsche
Opony Michelin dla najnowszego Porsche

Michelin został wyłącznym globalnym dostawcą opon do nowej wersji Porsche Panamera. Dla nowego Porsche Panamera będą dostępne trzy modele opon Michelin w 12 rozmiarach. Homologowane dla Panamery opony to: letnia Pilot Super Sport, zimowa Pilot Alpin 4 oraz Pilot Sport All Season Plus, przeznaczona na rynek amerykański. Michelin Pilot Super Sport Letnia opona sportowa o […]

Rekord Guinnessa na oponach Continental
Rekord Guinnessa na oponach Continental

Volkswagen Passat TDI Clean Diesel na oponach Continental ustanowił Rekord Gunnessa w kategorii ekonomicznego zużycia paliwa. Samochód przejechał 13 tysięcy kilometrów, osiągając średnie spalanie na poziomie 3,01 l/100 km. Volkswagen ustanowił rekord w USA, w kategorii „najniższe zużycie paliwa przez samochód niehybrydowy”. Rekordowy wynik to spalanie na poziomie 3,01 l/100 km. Prowadzony na zmianę przez dwóch kierowców pojazd, […]

Chińskie opony niebezpieczne na mokrych nawierzchniach
Chińskie opony niebezpieczne na mokrych nawierzchniach

Magazyn AutoBild porównał ContiPremiumContact 5 z dziesięcioma chińskimi modelami opon. Droga hamowania na dalekowschodnich oponach okazała się o 24 metry dłuższa. W lipcowym numerze niemieckiego magazynu AutoBild porównano produkowane w Chinach opony w rozmiarze 205/55 R 16 z Continental ContiPremiumContact 5. Ogumienie z Dalekiego Wschodu wypadło podczas testów znacznie gorzej od europejskiego konkurenta. – „Zwłaszcza […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!