Program Gwarantowane Auto – nowe ubezpieczenie Grupy Volkswagen

, 24 maja 2013, 11:18

Volkswagen i Skoda wprowadziły do oferty nowy pakiet ubezpieczeniowy, z którego będą mogli skorzystać właściciele kilkuletnich samochodów. Osoby, które podpiszą umowę będą musiały zobowiązać się do serwisowania pojazdów w ASO.

Ubezpieczenie od kosztów napraw to nie gwarancja producenta

Volkswagen Golf VariantAutoryzowane Stacje Obsługi oferują w ostatnim czasie coraz więcej pakietów, które mają zachęcić właścicieli starszych samochodów do korzystania z ich usług. Najnowszą propozycją Grupy Volkswagena w tym zakresie jest program Gwarantowane Auto. Jest to ubezpieczenie przedłużonej gwarancji dla samochodów używanych, użytkowanych zarówno przez pierwszych właścicieli, jak i kupionych z drugiej ręki. W ramach pakietów programu zakład ubezpieczeń gwarantuje klientowi bezpłatne naprawy niespodziewanych usterek, jakie mogą wystąpić na terenie całej Polski i pozostałych krajów Unii Europejskiej ze Szwajcarią i Norwegią.

Umowa wymaga od klienta przestrzegania pewnych ściśle wytyczonych w regulaminie zasad. Wśród nich znalazła się konieczność wykonywania przeglądów okresowych pojazdu w ASO. Jest to legalny zapis, ponieważ przedmiotami ubezpieczenia są samochody kilkuletnie, których fabryczna gwarancja producenta dobiegła końca:

– ,,Program Gwarantowane Auto jest ubezpieczeniem dobrowolnym, z którego może skorzystać każdy klient dealera Grupy VW, po spełnieniu kryteriów określonych w Ogólnych Warunkach tego Ubezpieczenia, tj. m.in. klient będący właścicielem lub użytkownikiem samochodu używanego (maksymalnie 7-letniego). W ramach umowy Ubezpieczyciel Cardif Assurances Risques Divers S.A. gwarantuje wymianę części oryginalnych oraz naprawę bezgotówkową realizowaną w Autoryzowanych Stacjach Obsługi. Klient w zamian zobowiązuje się do serwisowania samochodu w ASO, zgodnie ze standardami tam stosowanymi, które są znane Ubezpieczycielowi. Klient przed zawarciem umowy zapoznaje się z warunkami ubezpieczenia i podejmuje decyzję o zakupie polisy.
Przepisy Dyrektywy GVO odnoszą się do braku utraty świadczeń należnych każdemu klientowi po zakupie samochodu, jeśli naprawa lub przegląd zostanie zrealizowana poza ASO. Przepisy te wynikają z prawa odpowiedzialności sprzedawcy za sprzedany produkt, czyli z rękojmi. Nie mają one jednak zastosowania do produktu „Gwarantowane auto”, który jest ubezpieczeniem a nie gwarancją producenta." – powiedział nam Marcin Walczuk z Departamentu Ubezpieczeń Volkswagen Bank Polska.

W przypadku gwarancji producenta, zgodnie z rozporządzeniem MV BER, właściciel pojazdu z ważną gwarancją producenta ma prawo wyboru, czy chce serwisować go w sieci ASO czy w niezależnym warsztacie. Wybór drugiej opcji nie powinien skutkować utratą gwarancji, pod warunkiem, że przegląd został wykonany prawidłowo. Oczywiście sam fakt wykonania przeglądu poza autoryzowanym serwisem nie może być równoznaczny z utratą gwarancji. Serwis musi dowieść, że przegląd został wykonany nieprawidłowo i że miało to bezpośredni wpływ na powstałą awarię. W przypadku dodatkowego ubezpieczenia na samochód używany wyżej wymienione zasady nie obowiązują. W treści umowy może znaleźć się zapis o tym, że sam fakt wykonania przeglądu poza ASO skutkuje utratą ważności ubezpieczenia.

Dlaczego tak jest?

Zgodnie z opinią Komisji Europejskiej, ,,kilka lat po nabyciu pojazdu autoryzowani dealerzy nie korzystają z takiego samego uprzywilejowanego dostępu do odbiorców, jak to ma miejsce w okresie krótko po zakupie. W związku z tym alternatywni dostawcy przedłużonych gwarancji, tacy jak sieci niezależnych warsztatów i firmy ubezpieczeniowe, są mniej skłonni do zmagania się z poważnymi przeszkodami, uniemożliwiającymi im oferowanie swoich produktów właścicielom pojazdów. W takich okolicznościach wydaje się mało prawdopodobne, by niezależne warsztaty mogły poważnie odczuć efekt zamknięcia, nawet jeśli gwarancje na pojazdy wydane przez dostawców pojazdów lub ich autoryzowane sieci zawierały ograniczenia dotyczące serwisowania lub dotyczące części zamiennych.".

Ubezpieczenia oferowane właścicielom starszych samochodów nie mają więc charakteru praktyk, które mogłyby ograniczać rynkową konkurencję. Przed podpisaniem umowy warto jednak dokładnie przeczytać jej treść. Istnieje bowiem szereg zobowiązań, które musi podjąć posiadacz auta objętego ubezpieczeniem. W przeciwnym razie, serwis może odmówić wykonania naprawy gwarancyjnej.

Więcej na temat zasad i regulaminu Programu Gwarantowane Auto Grupy Volkswagena można przeczytać na stronie http://www.vwbank.pl/2053.htm.

Dowiedz się więcej

Patrz, co podpisujesz… gwarancja serwisowa na samochód używany w praktyce
Patrz, co podpisujesz… gwarancja serwisowa na samochód używany w praktyce

Zgodnie z rozporządzeniem MV BER, właściciel pojazdu z ważną gwarancją producenta ma prawo wyboru, czy chce serwisować go w sieci ASO czy w niezależnym warsztacie. Wybór drugiej opcji nie powinien skutkować utratą gwarancji, pod warunkiem, że przegląd został wykonany prawidłowo. W przypadku zakupu u dealera auta używanego z gwarancją, sprawa ta nie jest jednak oczywista. […]

Czy akcje promocyjne ASO przynoszą efekty? Ankieta.
Czy akcje promocyjne ASO przynoszą efekty? Ankieta.

Według badań, zaledwie co dziesiąty polski kierowca serwisuje swoje auto w autoryzowanych stacjach obsługi. W ostatnim czasie ASO coraz żarliwiej zabiegają o względy klientów, aby zmienić niekorzystne statystyki. Czy promocje, upusty i rabaty przynoszą zamierzony skutek? Konkurencja ze strony ASO rośnie? W radiu i telewizji coraz częściej można spotkać się z komunikatami reklamowymi autoryzowanych stacji […]

Pakiety serwisowe Audi – dealerzy walczą o klientów
Pakiety serwisowe Audi – dealerzy walczą o klientów

Spadki sprzedaży nowych samochodów zmuszają producentów do uatrakcyjnienia oferty serwisowej. Nowością są specjalne pakiety, które oferują właścicielom aut korzystne stawki za serwis w zamian za podpisanie długoterminowej umowy. Pakiet serwisowy – umowa nawet na 60 miesięcy Swoją ofertę pakietów serwisowych wprowadziło właśnie Audi, a konkretnie Volkswagen Bank Polska. Pakiety obejmują wybrane usługi w zakresie serwisowania […]

Reklama części zamiennych Volkswagena – co o niej myślicie?
Reklama części zamiennych Volkswagena – co o niej myślicie?

Reklama prasowa Volkswagena została wyróżniona w tegorocznym konkursie Cannes Lions. Pomysłowy projekt może budzić pewne kontrowersje na niezależnym rynku motoryzacyjnym. Oryginalne części Volkswagena? Trzeba przyznać, że koncept twórców reklamy jest efektowny. Szablony prezentowane z lewej strony grafik przypominają inne zwierzęta niż te, umieszczone po prawej stronie. Podpis pod obrazkami, w tłumaczeniu na język polski brzmi: […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!