Wyniki Grupy Bosch na świecie w 2012 r.

, 18 kwietnia 2013, 12:49

Podczas specjalnej konferencji prasowej podano do publicznej wiadomości wyniki finansowe Grupy Bosch za 2012 rok. Jednocześnie poinformowano także o strategii finansowej firmy na rok bieżący.

Bosch w 2012 r.

Konferencja BoschW roku finansowym 2012 Bosch zwiększył obroty o 1,9%, do 52,5 mld Euro. Zysk z działalności operacyjnej (EBIT) wyniósł 2,5%. Dochód przed opodatkowaniem wyniósł 2,8 mld Euro (5,3% obrotu). Wyniki nie okazały się w pełni satysfakcjonujące dla Grupy. Jej przedstawiciele tłumaczyli, że wpływ na obniżenie wyników firmy miała przede wszystkim strata działu branżowego Solar Energy, znaczące nakłady na przyszłościowe projekty, niewystarczający wzrost obrotów oraz opóźnione efekty działań mających na celu obniżenie kosztów.

W 2012 roku Bosch dopasował wzrost zatrudnienia do bieżących obrotów przedsiębiorstwa. W ubiegłym roku liczba pracowników na całym świecie wzrosła nieznacznie o 3 400 do 305 900 osób. Największy dział przedsiębiorstwa, Technika Motoryzacyjna, zwiększył swoje obroty w 2012 roku o 2,1%, do 31,1 mld Euro. W Dziale Techniki Przemysłowej obroty zatrzymały się na poziomie 8 mld Euro. Dział Dóbr Użytkowych i Technicznego Wyposażenia Budynków odnotował w 2012 roku wzrost obrotów o 2,5%, do 13,4 mld Euro.

Inwestycje Boscha

W 2012 roku wydatki Bosch na badania i rozwój wyniosły ok. 4,8 mld Euro, z których 45% jest przeznaczonych na produkty ekologiczne a ok. 20% na produkty związane z bezpieczeństwem i ochroną zdrowia. Zwiększyła się liczba zatrudnionych w działach badawczo-rozwojowych.

W ubiegłym roku Bosch zainwestował ok. 3,2 mld Eurow majątek trwały. W sumie Grupa Bosch przeznaczyła w ubiegłym roku prawie 8 mld Euro na działania związane z zabezpieczeniem przyszłości przedsiębiorstwa. Na akwizycje i zwiększenie udziałów Bosch wydał w 2012 roku ok. 1,5 mld Euro, czyli o 1,1 mld Euro więcej niż w roku poprzednim. Większość akwizycji miała miejsce w obszarach zainteresowania działów Części Samochodowych oraz Technologii Opakowaniowej.

Prognozy na rok 2013

Podczas konferencji prasowej Prezes Zarządu Grupy Bosch, dr Volkmar Denner przekazał, że Grupa Bosch ma nadzieję na lekką poprawę światowej koniunktury gospodarczej. W związku z tym w bieżącym roku przedsiębiorstwo technologiczno-usługowe oczekuje wzrostu obrotów w wysokości 2 do 4%.

W 2013 roku Bosch będzie kontynuował rozpoczęte w ubiegłym roku działania mające na celu poprawę wyniku finansowego. Obejmują one m.in. intensywne zarządzanie obszarami wzrostu, obniżenie kosztów stałych, inwestycje oraz akwizycje. Spodziewanym nośnikiem wzrostu mają być dla firmy Bosch innowacyjne produkty, modele biznesowe oparte na komunikacji w sieci oraz dalsze umacnianie pozycji przedsiębiorstwa na światowych rynkach.

 

Dowiedz się więcej

Setna rocznica założenia warsztatów szkoleniowych Bosch
Setna rocznica założenia warsztatów szkoleniowych Bosch

Bosch świętuje rocznicę 100-lecia założenia własnych warsztatów szkoleniowych. 1 kwietnia 1913 r. Robert Bosch otworzył w swoim warsztacie pierwszy dział szkoleniowy dla 16 praktykantów W czasach Roberta Boscha po raz pierwszy zorganizowano centralny system szkolenia praktykantów, co miało na celu spełnienie ujednoliconych norm jakości. Aktualnie Bosch kształci w swoich zakładach na świecie ponad 6 500 młodych […]

Toyota nagrodziła firmę Bosch
Toyota nagrodziła firmę Bosch

Firma Bosch otrzymała najważniejsze wyróżnienie przyznawane dostawcom przez Toyota Motor Corporation. Producent samochodów docenił w ten sposób jakość usług świadczonych przez firmę Bosch już po raz czwarty. Nagroda „Global Contribution Award” dla Bosch Toyota wyrózniła firmę Bosch za stały proces doskonalenia, globalną współpracę, zwłaszcza w obszarze jakości i komunikacji, sprawne procedury podczas wprowadzania produktów seryjnych […]

Bosch: wartości emisji CO2 na rok 2020 są możliwe do osiągnięcia
Bosch: wartości emisji CO2 na rok 2020 są możliwe do osiągnięcia

Firma Bosch jest przekonana, że wartości emisji CO2 przewidziane na rok 2020 – 95 g/km – są możliwe do osiągnięcia. Zdaniem Prezesa Zarządu spółki dalsza redukcja zużycia paliwa jest możliwa, jednak częściowo będzie wymagała zwiększenia kosztów. Wymogi norm emisji spalin na rok 2020 Podczas zorganizowanego w Wiedniu sympozjum poświęconego technologiom silnikowym (Wiener Motorensymposium 2013) dyskutowano […]

Grupa Bosch poprawiła wyniki w 2013 roku
Grupa Bosch poprawiła wyniki w 2013 roku

Według wstępnych danych Grupa Bosch, pomimo słabej koniunktury gospodarczej, zwiększyła obroty w 2013 roku o 2,7 proc., do 46,4 mld EUR. Według wstępnych danych zysk operacyjny EBIT (przed odliczeniem podatków i odsetek) Grupy Bosch, liczony bez dodatkowych obciążeń ze strony fotowoltaiki, wynosi ok. 6 proc. obrotu. Oznacza to wzrost o ok. jeden punkt procentowy w […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!