Poziom szkoleń technicznych jest wysoki, ale są mankamenty. Wyniki ankiety.

6 grudnia 2019, 13:45

7,5/10 to średnia wartość, na jaką mechanicy ocenili szkolenia techniczne, w których brali udział w ciągu ostatniego roku. Jak widać poziom satysfakcji z kursów dostępnych na rynku jest wysoki, nasza ankieta wykazała jednak także pewne braki. Jej wyniki powinny być pożyteczne nie tylko dla mechaników, ale również dla organizatorów szkoleń.

Na wstępie warto podkreślić, że w ankiecie pytaliśmy o szkolenia stricte techniczne, rozróżniając je od tzw. szkoleń produktowych, które są formą przekazu związaną głównie z promocją danego produktu czy asortymentu.

Czy mechanicy chętnie korzystają ze szkoleń?

O tym jak ważny w pracy mechanika jest rozwój nie trzeba przekonywać nikogo. W rzeczywistości warsztatowej chęć poszerzania swojej wiedzy przegrywa jednak często z trudami codzienności. W naszej ankiecie tylko nieco ponad 60% mechaników zadeklarowało udział w szkoleniach technicznych w ciągu ostatniego roku.

Aby otrzymać zarys aktualnej sytuacji, tylko tej grupie zadaliśmy kolejne pytania naszej ankiety. Jak wspomnieliśmy we wstępie, duża większość, ocenia kursy, w których brała udział pozytywnie. Średnia wystawionych w skali 1-10 ocen oscyluje wokół 7,5, co można uznać za bardzo dobry rezultat.

Mankamenty szkoleń technicznych

W pytaniu o mankamenty szkoleń, każdy z uczestników ankiety mógł zaznaczyć maksymalnie 3 odpowiedzi. Większość uczestników badania wskazała ich jednak mniej. Nieco więcej niż jedna dziesiąta mechaników nie dostrzegła żadnych minusów szkoleń, w których brała udział. Zaledwie kilka osób narzeka na przystępność formy przekazu, co niewątpliwie jest komplementem dla szkoleniowców. Największe zastrzeżenia nasi ankietowani mieli do formy realizacji szkoleń – zbyt dużej zawartości teorii względem praktyki, pracy na modelach pokazowych, a nie prawdziwych samochodach i odbiegania od warsztatowej rzeczywistości.

Odpowiedzi na pytanie o wysokość cen szkoleń dostępnych na rynku można by podsumować słowami „to zależy”. Zależy od konkretnego organizatora. Tylko jedna czwarta mechaników uznaje ceny za ogólnie zbyt wysokie. Wyniki sugerują, że osoby szukające szkolenia adekwatnego do zawartości swojej kieszeni, znajdą na rynku to, czego potrzebują.

Jakich szkoleń brakuje?

Rezultaty naszej ankiety wskazują, że mechanicy biorący udział w szkoleniach technicznych są z reguły usatysfakcjonowani ich poziomem, o czym świadczy wysoka średnia ocen ogólnych. Mamy nadzieję, że wskazane w badaniu mankamenty czy też braki w ofercie szkoleniowej staną się inspiracją dla organizatorów szkoleń.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 9 grudnia 2019, 7:05 0 0

Chodzą wymieniacze co po niektórzy na szkolenia, dostąja biuletyny itp a i tak robią podstawowe błędy :/

Odpowiedz

Zdzichu ze Strychu, 12 grudnia 2019, 11:44 0 0

tak bo np. mechanik Kaziu czesto idzie na szkolenie bo ma wolne z roboty albo kazal mu szef. a i tak wie swoje i bedzie robil jak zawsze.

Odpowiedz