Menu
Infomracje Części Technika Po godzinach
13:49 Dlaczego warto stosować markowe czynniki chłodnicze? Jak uniknąć zakupu podróbki? Poradnik DENSO 13:45 Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych zmienia nazwę 12:11 Mariaż NEXUS i Stellantis – co z niego wyniknie? Wywiad z dyrektorem generalnym NEXUS, Gaëlem Escribe. 10:38 Jak rozwiązać problem z brakiem pracowników w branży automotive? Trzeba złamać stereotypy. 09:47 Wyniki finansowe grupy Bosch za 2023 rok. Jakie są plany i cele na przyszłość?

Technika

Awaria pompy cieczy chłodzącej – przyczyny i diagnostyka

Pompa cieczy chłodzącej, zwana popularnie „pompą wody”, to istotny element osprzętu silnika. Jej awaria może spowodować przegrzanie silnika. Usterka pompy cieczy chłodzącej zwykle jest jednak następstwem zaniedbań serwisowych np. w postaci braku terminowej wymiany napędu paskowego. Jak rozpoznać objawy awarii i jak postępować, by przedłużyć jej żywotność?

Wymiana tarcz hamulcowych – porady techniczne

Tarcze hamulcowe podlegają bardzo dużym obciążeniom mechanicznym i termicznym. Jest to potęgowane przez czynniki środowiskowe, takie jak woda, brud i żwir na drogach, z których wszystkie dodatkowo wpływają na zużycie. Podczas wymiany istotne jest postępowanie zgodnie wytycznymi instrukcji danego producenta dot. naprawy pojazdu.

Usterka łożyska w skrzyni biegów – przyczyny i diagnostyka

Chociaż automatyczne skrzynie biegów zdobywają coraz większą popularność w autach osobowych, manualne skrzynie to nadal powszechnie stosowane rozwiązanie w wielu rodzajach pojazdów. Ich awarie wynikają zazwyczaj z niewłaściwej eksploatacji lub – w przypadku naprawy – zastosowania części zamiennych niskiej jakości.

Głośna praca paska alternatora w samochodach Volkswagena

Hałas podczas pracy napędu alternatora może być objawem usterki, która z czasem doprowadzi do uszkodzenia innych podzespołów. Przyczyn może być kilka.

Tylne hamulce Hyundaia i40 – porady techniczne Blue Print

Hyundai i40 w wersji sedan i kombi został zaprojektowany specjalnie na rynek europejski Model ten, dzięki rozsądnej polityce cenowej, atrakcyjnemu wyglądowi, jakości oraz szerokiej gamie silników i wersji wyposażenia skutecznie konkuruje m.in. z Fordem Mondeo.

Awaria rozrządu łańcuchowego – przyczyny i diagnostyka

Układ rozrządu napędzany łańcuchem to sprawdzone rozwiązanie technologiczne, które wykorzystuje wielu producentów samochodów. Nie oznacza to jednak, że nie dotyczą go awarie. Dowiedz się, jakie są objawy uszkodzonego napinacza lub wyciągniętego łańcucha rozrządu. 

Zablokowana tylna klapa w Nissanie Micra – porada Blue Print

Wraz z ewolucją konstrukcji samochodu wiele jego układów z podzespołów czysto mechanicznych, stało się rozwiązaniami w pełni elektronicznymi lub są połączeniem mechaniki i elektroniki. Jednym z takich przykładów jest zamek tylnej klapy, który został unowocześniony ze względu na komfort użytkowania, łatwość obsługi oraz względy bezpieczeństwa. Ale niestety, skomplikowane układy mogą stać się również źródłem problemów…

Dlaczego trzeba sprawdzać numer katalogowy przy wymianie filtra oleju?

Bardzo wiele puszkowych filtrów oleju o różnych numerach katalogowych ma zbliżone wymiary obudowy i podobne lub wręcz takie same gwinty. Zdarza się, że osoby nie zajmujące się profesjonalną naprawą samochodów, dobierają puszkowy filtr oleju do danego pojazdu wyłącznie na podstawie dopasowania gwintu i wizualnej oceny wielkości filtra, co może skończyć się awarią silnika.

Z czego składa się olej silnikowy?

Współczesne oleje silnikowe to owoc pracy inżynierów chemii, fizyki i mechaniki, którzy prowadząc liczne badania i testy dążą do stworzenia oleju zapewniającego jak najwyższą ochronę silnikowi. A co tak naprawdę wchodzi w skład oleju, który jest najważniejszym płynem w samochodzie?

Rzut oka na zawieszenie Forda Focusa z febi bilstein

Ford Focus został wprowadzony na rynek w roku 1998 i okazał się wielkim sukcesem. Niemniej, statystyki podają, że jest to jeden z modeli najczęściej odwiedzających warsztaty. Mając to na uwadze, firma febi zidentyfikowała kilka elementów zawieszenia, które w tym modelu ulegają zużyciu i wymagają wymiany.

Nawet najlepsi fachowcy potrzebują regularnie aktualizować i odświeżać swoją wiedzę. Czy wiesz, jakie możliwości ma najnowsze narzędzie do regulacji geometrii  zawieszenia? A może zastanawiałeś się, jaki wpływ na układ hamulcowy ma malowanie i zabiegi pielęgnacyjne felg? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dziale “Technika”. To praktyczne informacje techniczne, wskazówki i porady przydatne podczas pracy w każdym warsztacie samochodowym. 

Publikujemy wysokiej jakości artykuły i poradniki, w których znajdują się liczne komentarze ekspertów z renomowanych firm dostarczających komponenty i akcesoria dla branży motoryzacyjnej.